Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Melodická matematika

Kulturní novinář John Seabrook nabízí strhující pohled do zákulisí globálního popu

Nebýt toho, že si jeho syn začal sedat v autě dopředu, tahle kniha by nejspíš nevznikla. Jakmile se totiž Seabrook junior ocitl při cestách do školy na sedadle spolujezdce, získal vládu nad rádiem a otcovy Pink Floyd vystřídala aktuální hitparádová diskotéka. „Tumpa tuka bumba bum Piš piš piš Tumba bumba bumba pá pá pá,“ ohromily v zimě 2009 zapřisáhlého rockového fanouška dunivé basy i syntetický zvuk a vše dorazil text, který příliš neskrýval, že se zpívá o orálním sexu.

Šlo o jedničku amerického žebříčku, Right Round zpěváka Flo Ridy s hostující Keshou, o níž je řeč na jiném místě Respektu. Zasloužilý redaktor časopisu The New Yorker John Seabrook nejprve protočil oči a chtěl se o písni vyjádřit stejně opovržlivě, jako jeho rodiče mluvili o Sex Pistols, ale pak se udržel. Došlo mu, že může využít své profese k tomu, aby nad písněmi upevnil vztah se synem. A také k tomu, aby vystopoval, pochopil a popsal ten specifický úderný zvuk plný krátkých chytlavých nápěvů, který vládne popu poslední dvě desetiletí a jehož se posluchači stále nemohou nabažit. Důkazem budiž třeba současná hitovka Despacito.

Výsledkem pátraní je strhující kniha Stroj na hity, která nyní vyšla v češtině a zavádí nás do zákulisí současné produkce, již stvořil unikátní rukopis švédských autorů a producentů. Nad nepřetržitým řetězcem hitů, který odstartoval úspěch Ace of Base, Backstreet Boys, Britney Spears, Miley Cyrus či Katy Perry, pak kniha vypráví příběh tvrdých proměn showbyznysu i…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte