Kultura

Sen o olympiádě

Autor komiksových biografií slavných Reinhard Kleist rád opakuje, že jediný opravdový hrdina, jehož osud kdy zachytil, je Samia Júsuf Omar. Po albech o písničkáři Cashovi a boxerovi Haftovi vyšel v češtině i její příběh nazvaný Sen o olympiádě. Psal se rok 2008, když v Pekingu v dvoustovce žen tehdy devatenáctiletá somálská atletka dobíhala jako poslední. Soupeřky už byly dávno v cíli, stadion jí však aplaudoval. Svět se postupně dozvídal, že tretry jí musely půjčit kolegyně, že trénuje na rozbombardovaném stadionu v Mogadišu a maso k večeři nevidí, jak je týden dlouhý.

Samii byl podle jejích blízkých takový zájem nepříjemný, Peking brala jako obrovskou příležitost ukázat se sponzorům a s jejich pomocí konečně začít profesionálně trénovat. A o čtyři roky později na dalších olympijských hrách uspět; ne někoho dojímat. Cílevědomost mladé ženy, která trénuje navzdory vyhrožování ze strany islamistických milicí a nedostatku prostředků na základní vybavení i na jídlo, sleduje Kleist s odstupem a bez patosu. Rekonstruuje Samiiny pocity a zážitky na základě vyprávění přátel a hlavně starší sestry Hodan, dokonce znovu vytváří její facebookové statusy. Postupně skládá portrét teenagerky, která jde za svým cílem, ale okolnosti jsou tvrdě proti ní. Když coby žena nemůže trénovat v Somálsku, odchází do Etiopie. Když to nejde ani tam, rozhodne se přes moře prchnout do Itálie. Nakonec nasedá na vratký člun pašeráků, jenž se jí stane osudným.

Právě ve vrcholných oknech se…

I_obalka_R33_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte