Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Letní psaní

Vládní krize na Slovensku ukazuje zoufalství tamních národovců

Slovenskem otřásá vládní krize, na jejímž začátku byl jeden dopis. Andrej Danko, předseda Slovenské národní strany (SNS), v něm na začátku minulého týdne vypověděl koaliční smlouvu svým dvěma partnerům ve vládě, stranám Smer premiéra Roberta Fica a Most/Híd Bély Bugára. Týden po Dankově nečekaném gestu se zdá, že slovenská koalice bude zatím vládnout dál. Vládní krize ale obnažila rostoucí zoufalství Andreje Danka, jehož strana čelí podezření z obřího korupčního skandálu.

Danko sepsal svůj dopis v okamžiku, kdy na SNS spadla nepěkná věc: objevily se vážné indicie, že stamiliony eur z evropských fondů na vědu a výzkum spravované partajním ministrem Peterem Plavčanem nekončily na účtech univerzit, ale ve firmách podnikatelů blízkých Dankovi, které s vědou nemají vůbec nic společného. Skandál bleskově nabral celostátní rozměry a jeho vážnost podtrhlo rozhodnutí Evropské komise pozastavit Slovensku čerpání z fondů pro podezření, že peníze jsou zneužívány. Komise má výhrady k čerpání peněz při předchozích dvou dotačních výzvách v celkové hodnotě 600 milionů eur. Pochybnými dotacemi se nyní mají začít zabývat vyšetřovatelé podvodů z útvaru OLAF.

„Danko dostal strach, že kvůli skandálu přijde o ministerstvo školství a ztratí svůj vliv ve vládě. A tak se rozhodl pro tohle teatrální gesto,“ vysvětluje Dankův dopis, jenž spustil krizi, šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. Danko v dopise píše, že se mu nelíbí, jak se k němu chovají jeho koaliční partneři. Přeje si také přepsat…

I_obalka_R33_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 520
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte