Slovenskem otřásá vládní krize, na jejímž začátku byl jeden dopis. Andrej Danko, předseda Slovenské národní strany (SNS), v něm na začátku minulého týdne vypověděl koaliční smlouvu svým dvěma partnerům ve vládě, stranám Smer premiéra Roberta Fica a Most/Híd Bély Bugára. Týden po Dankově nečekaném gestu se zdá, že slovenská koalice bude zatím vládnout dál. Vládní krize ale obnažila rostoucí zoufalství Andreje Danka, jehož strana čelí podezření z obřího korupčního skandálu.

Danko sepsal svůj dopis v okamžiku, kdy na SNS spadla nepěkná věc: objevily se vážné indicie, že stamiliony eur z evropských fondů na vědu a výzkum spravované partajním ministrem Peterem Plavčanem nekončily na účtech univerzit, ale ve firmách podnikatelů blízkých Dankovi, které s vědou nemají vůbec nic společného. Skandál bleskově nabral celostátní rozměry a jeho vážnost podtrhlo rozhodnutí Evropské komise pozastavit Slovensku čerpání z fondů pro podezření, že peníze jsou zneužívány. Komise má výhrady k čerpání peněz při předchozích dvou dotačních výzvách v celkové hodnotě 600 milionů eur. Pochybnými dotacemi se nyní mají začít zabývat vyšetřovatelé podvodů z útvaru OLAF.

„Danko dostal strach, že kvůli skandálu přijde o ministerstvo školství a ztratí svůj vliv ve vládě. A tak se rozhodl pro tohle teatrální gesto,“ vysvětluje Dankův dopis, jenž spustil krizi, šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný. Danko v dopise píše, že se mu nelíbí, jak se k němu chovají jeho koaliční partneři. Přeje si také přepsat…

I_obalka_R33_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 565

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte