Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Přes ploty

Když neznámý mladý muž napíše do e-mailu o generaci staršímu zasloužilému intelektuálovi židovského původu, že jemu podobných je v jeho rodné zemi příliš, že je národní socialista, je na to pyšný a že holokaust je z velké části lež, může to onen zasloužilý intelektuál ignorovat, mohou si vyměnit pár invektiv – anebo může vzniknout netradiční kniha. V roce 2009 napsal mladý Slovák Matěj (vystupuje v knize jen pod křestním jménem) takový e-mail Fedoru Gálovi, zvolili třetí možnost a experiment byl na světě. Přes ploty je jejich kompletní korespondencí za sedm let a nemá malý cíl: zkoumat možnosti dialogu.

Oba muži se baví o lecčems: o dějinách, osobním životě, Evropské unii, knihách nebo migrační krizi. Taková kniha nemůže být z podstaty nezajímavá; je dobře, že vznikla, a je dobré si ji přečíst. Nicméně čtenář, který doufá, že se o síle dialogu dozví něco podstatně nového, bude spíše zklamán. Gál je vzdělaný a přesvědčený liberál, ovšem Matěj není jeho úplným opakem. Rád se pyšní ošlehanou tvrdostí z polosvěta (nevíme, zda oprávněně) a polovzdělaností, zároveň je vstřícný, sečtělý a přemýšlivý. Matěj jej neustále (byť nijak překvapivě) provokuje a Gál odpovídá smířlivým (a občas trochu znaveným) tónem. Na ničem podstatném se v průběhu knihy neshodnou, ale jsou oba z jednoho těsta, i když to na první pohled tak nevypadá.

I když kniha sebe samu inzeruje coby „rozhovor mezi dvěma břehy“, úplně jím není. Můžeme ji ale číst jako kroniku nezvyklého přátelství, které…

titulka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1178
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte