Kateřina Šimáčková
Kateřina Šimáčková • Autor: Matěj Stránský

Váš nález přiznat dvěma homosexuálním mužům – Čechoameričanovi a Dánovi – rodičovská práva na jejich dítě vyvolal řadu emotivních reakcí. Matrika je v Česku odmítla zapsat jako rodiče do rodného listu dítěte, a oni se tu obrátili na soudy. Vy jste jim vyhověla. Věděla jste od začátku, jak rozhodnete?

V okamžiku, kdy jsem se k tomu dostala, bylo už to zásadní vyřešeno. Zdejší Nejvyšší soud totiž ve svém předchozím rozsudku dospěl k tomu, že institut náhradního mateřství, které oba muži v Americe využili, není v rozporu s českým veřejným pořádkem. Řekl, že si takto dítě mohli pořídit, za rodiče ale označil jen jednoho z nich. My jsme se zabývali až dalším rozsudkem, jímž odmítl uznat rodičovství toho druhého. Ten jsme zrušili s přihlédnutím k tomu, že jde o jediné dva rodiče, které to dítě má. A nevidím důvod, proč mezi nimi rozlišovat a proč by k dítěti měl mít práva jen jeden z nich.

Pochybnosti jste tedy neměla?

Určitě jsem si vědoma toho, že všechny tyto statusové otázky, jako kdo si může adoptovat dítě, jestli budeme upřednostňovat sezdané páry, jestli připustíme manželství stejnopohlavního páru nebo adopci pro stejnopohlavní pár, jsou politické otázky, které se rozhodují v parlamentech. Ale když jako soudce řešíte konkrétní případ, musíte také vždy myslet na to, zda někdo z aktérů té hry není nespravedlivě diskriminován a zda kvůli trvání na nějakých předsudcích neutrpí malé dítě a jeho budoucnost…

titulka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte