Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Jen trochu, prosím

Další skandál Volkswagenu podtrhuje skutečnost, že kralování spalovacích motorů pomalu končí

Volkswagen cars are pictured in a delivery tower at the company's headquarters in Wolfsburg.
Za podvody je třeba pokutovat, ale ne zbytečně citelně. • Autor: REUTERS

Šéfové německých automobilek – a obzvlášť té největší, Volkswagenu – si musí připadat jako člověk před skříní přetékající velmi činorodými kostlivci. Už dva roky (od vypuknutí skandálu s utajeným softwarem, který při stále přísnějších zkouškách emisí dokázal rozpoznat, že auto je připojené k čidlům, a přikázal motoru, aby vypouštěl méně emisí než při běžném provozu) se snaží tento problém před veřejností vyžehlit. Zpoza dveří ale pravidelně vypadávají nové a nové připomínky podvodů.

Kapitáni automobilek jsou nuceni k čím dál velkorysejším (a nákladnějším) krokům. Firma Daimler (výrobce aut Mercedes) oznámila v polovině července, že na vlastní účet „provede úpravy a vylepšení“ u tří milionů svých aut po celé Evropě. A na zvláštní schůzce vrcholných německých politiků a kapitánů tamního autoprůmyslu, která se odehrála začátkem srpna, se ona i další firmy zavázaly, že v Německu do servisů svolají ke kontrole celkem pět milionů aut. Z toho čtyři miliony připadají na koncern VW. To všechno je reakce na hrozbu vyšetřování a vědomí, že státem přikázané svolávání aut by nakonec přišlo tak jako tak.

Mercedes plošnou kontrolu části své produkce ohlásil několik dní poté, co německá prokuratura začala firmu oficiálně vyšetřovat kvůli podezření, že i její motory byly vybavené tajným programem. A souhlas se zmíněnými (ještě rozsáhlejšími) kontrolami přišel krátce potom, co německé ministerstvo dopravy přikázalo kvůli podezření z instalace podvodného softwaru stáhnout z tamních…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte