Basketbal - ČUS - Miroslav Jansta
Slušný servis. (Miroslav Jansta) • Autor: CNC - sport, Profimedia

Necelých šest miliard korun je v rámci jednoho roku docela lákavá suma. Zejména když neexistují pevná pravidla pro její porcování a když se tato suma má každý rok zvyšovat a už za dva roky jí má být téměř dvojnásobek. Nebylo tedy vlastně velkým překvapením, že se na dělení takových peněz podíleli slavní tuzemští kombinátoři jako Miroslav Pelta, Miroslav Jansta, Karel Březina a další. Překvapením je spíše to, že porcování dotací do sportu – to je, oč v případu jde – přineslo policejní obvinění jednomu z nejvlivnějších hráčů tuzemské politické, právní i obchodní scény Miroslavu Janstovi. Celkem absurdně proto, že porušil pravidla, která sám napsal, a za čin, který jemu osobně ani České unii sportu (ČUS), již vede, nepřinesl ani korunu.

No řekněte

Na letošek mělo ministerstvo školství a sportu připraveno na rozdělení na pomoc tuzemskému sportu 5,65 miliardy korun. Bylo to skoro dvakrát více než v roce 2015 a během dvou let se měla suma zvýšit na deset miliard korun. Na rozdělování peněz se podíleli ministerští úředníci, ale hlavně nová instituce, která se jmenuje Národní rada sportu. Organizace, jejíž vznik prosadil Miroslav Jansta – vlivný advokát, sociální demokrat, kamarád Martina Nejedlého a muž, jehož kancelář dělala pro stát posudky na projekty za desítky miliard korun. Jansta i jeho ČUS měli v Národní radě sportu značný vliv – zastupovali totiž většinu českých sportovních asociací.

Mocný muž dokonce prosadil na ministerstvu školství deset různých dotačních…

titulka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte