Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Zpátky!

Po českých univerzitách koluje nostalgická představa, jak zlepšit vzdělávání

Reálný socialismus byl mimo jiné dobou špinavých bot a elitářského pohledu na vzdělávání, k němuž se otvíral přístup podle zásluh. Zatímco boty jsme se čistit naučili, u vysokoškolského vzdělávání ne a ne setřást pocit, že má jít o exkluzivní statek určený jenom velmi omezené části populace. Nedokážou to dokonce ani lidé, kteří by měli velebit smysl vzdělávání, nikoli jeho nedostupnost.

Minulý týden se na svoji misi s cílem odradit lidi od vysokoškolského studia vydal i nový rektor Jihočeské univerzity Tomáš Machula. V rozhovoru pro internetový kanál DVTV si postěžoval, že studentů je moc, a tím pádem „hodnota vysokoškolských titulů klesá“. Dokonce podle něj chodí na vysoké školy lidé, kteří „tam nemají co dělat“. Jako recept proto Machula  navrhuje omezit počet přijímaných studentů.

Počet univerzitních míst je samozřejmě na debatu, zvlášť pokud jsou placena z veřejných peněz. Zatím ale nevypadáme světoborně. Ve věkové skupině 30–34 let má Česko 30 procent lidí s vyšším a vysokoškolským vzděláním. Pokud by se mělo tohle číslo snížit, budeme se po letech přibližování vzdalovat vyspělým státům. Průměr EU je totiž 39 procent a úspěšná Skandinávie nebo Velká Británie mají kolem 50 procent. Důvod je mimo jiné ten, že umí studium koncipovat nejen jako vědecké, po kterém volá Machula, ale také jako bakalářskou přípravu na praxi. Ostatně i český stát takovou poptávku vytváří tím, jak na stále větším počtu svých pozic požaduje vysokoškolské vzdělání. Proč by měl tedy nelogicky…

I_obalka_R03_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2111
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte