07_dopis_foto Tomáš Nídr
Foto: Tomáš Nídr

Obtloustlý britský šedesátník Timothy Edwards se slamákem na hlavě se opírá o klacek, aby mu na prudké bahnité stezce mezi kávovníky nepodjely nohy zastrčené v gumácích. Vykládá při tom zaníceně a obšírně o historii zdejší kávy pro patnáctičlennou skupinu turistů z celého světa. Už chápu, proč mě jeho kolumbijští zaměstnanci na recepci jeho hostelu při objednávání návštěvy plantáže varovali, že se prohlídka může řádně natáhnout nad plánované tři hodiny. Edwards patří k těm, kdo si bez ohledu na posluchače užívají, když něco vykládají.

Jenže on vypráví vskutku zajímavě. Nejen o kávě, kterou sám na pěti hektarech pěstuje a prodává pod značkou Don Eduardo. Ale také o tom, jak dostal malebné koloniální městečko Salento do batůžkářských itinerářů. „Nemůžu říci, že jsem na to pyšný. Když vidím, co se tady nyní děje, je mi smutno,“ říká později při plechovce tmavého piva Colombia Club. „Jednou v době nejvyšší sezony před Vánocemi jsem jel ze Salenta vyzvednout na letiště pár hostů. Obcí nešlo projet a i za vjezdovou cedulí proti mně pomaloučku popojížděla kolona aut. Začal jsem je počítat – bylo jich 475. Chápeš, v takovém zapadákově se udělala dopravní zácpa,“ diví se nahlas Edwards.

Když do pětitisícového městečka pěstitelů kávy poblíž národního parku Cocora před 13 lety přijel, bylo už na radaru domácích výletníků. Ale Kolumbie byla ve vystrašených očích západních turistů kvůli povstání několika levicových guerill a kvůli válkám různých mafií o rozdělení trhu s kokainem…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte