Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Za lidovce menší

Proč je předčasné pohřbívat spolupráci lidovců a Starostů

Koalice lidovci a Starostové je prý v ohrožení. Podle výzkumů veřejného mínění totiž nepřekračují deset procent, což v našem volebním systému znamená, že by se nedostali do sněmovny. Dvě strany v koalici musí získat dvakrát pět procent, což je ještě důsledek nesmyslného volebního zákona, který prosazovala ODS a ČSSD v časech opoziční smlouvy. Množí se výzvy, aby se koalice zrušila, protože lidovci sami v klidu překročí pětiprocentní hranici. Je tedy spolupráce křesťanských demokratů a Starostů věcí minulosti? Rozhodně ne.

Politika podle preferencí

Že jde o riskantní projekt, se vědělo od začátku. Obě strany mohly z pasti uniknout trikem, a sice že by se neoznačily za koalici, ale volební stranu. Místo toho zvolily nebezpečnější cestu (stačilo by jim jen pět procent), a všichni, kdo varují, že to může dopadnout špatně, mohou mít pravdu. A nemusí.

Kdo si neobuje boty lidovců a Starostů, těžko může radit, co mají dělat. Ale jejich přístup je nejen sympaticky sebevědomý, je i projevem dobrého čtení politické situace. Lidovci by se zřejmě skutečně snadno dostali do sněmovny, ale pro stranu s pěti šesti procenty to nemusí být žádné terno. Pokud bychom vyšli ze stávajících preferencí, čekala by je varianta malého apendixu ve velké vládě ANO. To by znamenalo, že strana Andreje Babiše by si díky většině ministrů prosazovala v kabinetu vše. Lidovcům by pak zbyla jen riziková stafáž. Zůstat v opozici s „pětiprocentním“ počtem poslanců také není zrovna šance na zajímavou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte