Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Putinovo slabé místo

Navalnyj točí videa a diváky zve do ulic. Funguje to nečekaně úspěšně.

Když ruská policie před pár dny už poněkolikáté za sebou zatkla opozičního politika Alexeje Navalného, leckoho možná napadlo, jestli mu nebezpečný střet s mocí, který nepřináší počítatelné politické výsledky, stojí za riziko. Původně plánoval jít na protirežimní demonstraci, nevyšel ale ani svobodně na ulici. Policisté ho zadrželi při východu z jeho domu, soud ho následně poslal na třicet dní do vězení. Důvodem bylo opakované „organizování nepovolených mítinků“ proti zkorumpované vládě. Je to už poněkolikáté, co byl Navalnyj zatčen, a ani žalář pro něj není žádnou novinkou.

Po dvaceti letech

Ještě před zprávou o uvěznění svého ředitele informovali kolegové Navalného z Protikorupční nadace, že její ústředí bylo odpojeno od elektřiny i přístupu k internetu. Represe ze strany moci provází i fyzické napadání, letos neznámý útočník nastříkal Navalnému do očí zelenou dezinfekci, politik se dodnes potýká s problémy a na jedno oko špatně vidí. Stranou nezůstala ani Navalného rodina. V minulosti byl ve vykonstruovaném procesu poslán na tři a půl roku za mříže jeho bratr Oleg.

Navalnyj přesto dál svolává demonstrace, i když jde o zdánlivě zbytečnou snahu. Autoritativní režim Vladimira Putina zůstává pevně u moci a nezdá se, že by Navalnyj mohl současného vládce Kremlu ohrozit. Vzhledem k tomu, že byl v procesu se svým bratrem podmínečně odsouzen za zpronevěru, nemůže se podle ruských zákonů zúčastnit prezidentských voleb v roce 2018.

Tak jednoduché to ale není. I přes…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte