32A_profimedia
Na cestě k dalším předčasným volbám. Možná ještě letos. (Theresa May, ministr financí Philip Hammond, ministr pro brexit David Davis a ministr zahraničí Boris Johnson) • Autor: AFP, Profimedia

Když se členové britského parlamentu 13. června vrátili do Westminsterského paláce, panoval na britské politické scéně chaos. Theresa May vyhlásila zbytečné předčasné volby, aby zvýšila svou většinu v Dolní sněmovně a upevnila svou vlastní pozici, podařil se jí však pravý opak. Toryům do většiny v dolní komoře chybí osm křesel. Premiérčina autorita se rozplynula. Odpověď na klíčovou otázku britské politiky, jak země vystoupí z Evropské unie, je opět ve hvězdách.

Když se večer v den voleb ukázalo, jak moc konzervativci propadli, nebylo jasné, co s May bude. Bývalý konzervativní ministr financí George Osborne škodolibě poznamenal, že May je „mrtvá žena“. May údajně sepsala projev, v němž oznamovala rezignaci. Její možní nástupci začali taktizovat.

May už Konzervativní stranu do žádných dalších parlamentních voleb nepovede, nezdá se ale, že by ji strana rovnou odstřihla. Když 10. června hovořila k poslaneckému klubu konzervativců, projevila správnou dávku kajícnosti i bojovnosti. „Já jsem nás do téhle bryndy dostala, tak nás z ní taky dostanu ven,“ prohlásila. Sir Nicholas Soames, vnuk Winstona Churchilla, který patří mezi nejlepší twitterové glosátory v Dolní sněmovně, přetvořil jedno z dědečkových nejoblíbenějších úsloví v hashtag #KBOworktodo a dal jasně najevo, že konzervativci hodlají pod vedením May vytrvat.

Lídři ostatních poražených stran takové štěstí neměli. Paul Nuttall, za necelý rok již třetí předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP),…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte