24-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Možná vás to překvapí, ale rozhodli jsme se tento článek o vnímání času napsat trochu nudnější než obvykle. Samozřejmě – riskujeme, že přestanete číst. Ale když vás budeme nudit opatrně, vyděláte na tom – čas ve vaší mysli se zpomalí a vy si (subjektivně) užijete o něco větší porci života.

Pondělní ohlédnutí

Ano, taková je jedna ze základních zákonitostí vnímání času. A v rámci snižování originality a přitažlivosti tohoto článku rovnou přiznejme, že inspirací se mu stal nedávný text v magazínu New York, jenž čtenářům doporučoval, jak si pocitově prodloužit víkend.

Ona rada zní celkem jednoduše – dělejte něco nového. Když si vyrazíte do míst, kde jste ještě nebyli, vyzkoušíte skok padákem nebo se seznámíte s partou nových lidí, ze dvou dnů volna se může stát věčnost. Jenže jak je to možné, když jsme před chvíli tvrdili, že plynutí času prodlužuje naopak nuda? Obojí zároveň je pravda. Vnímání času vyhodnocují dva systémy – jeden v reálném čase a druhý zpětně. Víkend nabitý novinkami se tak jeví jako dlouhý a bohatý z perspektivy pondělního rána, v prožívané přítomnosti naopak vzrušení způsobuje, že čas pádí tryskem. A naopak – důvěrně známé činnosti nebo lelkování přinášejí pocit zpomalení, ve zpětném zrcátku ale působí, že víkend utekl jako voda. Vaše rekapitulující paměť v něm totiž nenajde moc záchytných bodů.

Vnímání času v lidském mozku představuje velice komplexní fenomén, jejž ovlivňuje řada faktorů. První hypotézy psychologů z poloviny minulého století…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte