Kultura

Ondřej Horák

Autorské jméno Ondřeje Horáka skýtá solidní záruku. Dlouholetý redaktor kulturních rubrik, recenzent, autor svěžího románu Dvořiště i docela svěžích esejí Boží zboží.  Kredit lze připsat i jeho alter egům, ať už v pozici ghost writera skrytého za slavné jméno (Pohlreich, Bernard) anebo pseudonymním (Čestmír Kapřík, autor Ligy opravdových mistrů). Nyní vydal novelu Nebožtík, jejíž svižná anotace slibuje, že nabídne cestu „mladého, znuděného a zhýčkaného literáta Štěpána Hrdiny, jenž marně hledá náhradní náplň svého života“.  A bohužel přesně toho se dočkáme.

Literát přečká tvůrčí pobyt v Norsku, doma přetrpí Vánoce a marně zkusí senzitivitu nabudit výletem do Osvětimi. K tomu popis intelektuálních večírků a několika erotických epizod líčených s imaginací účetního. Příběh o blbé spisovatelce nabídla nedávno v Macoše Petra Hůlová. Podává ho ale dynamicky a nápaditě, čtenář od hrdinky odstupuje víc a víc.  Že by si chtěl Horák vyřídit účty se zatuchlým literárním prostředím, v němž lze podobných typů jistě najít dost? Že by takové ostré slovo do vlastních řad? Ale koho by mělo zajímat? O neschopných znuděných entomolozích se taky hned nepíšou knihy, byť se jistě vyskytují. Anebo máme číst knihu autobiograficky – autor se po letech strávených s literaturou nudí? Ale proč se pak do psaní nutí, když nevymyslí ani název, který by nebyl nudně polopatický.

Reklama
Reklama

Ano, chápeme, hrdina je živoucí mrtvolou, novodobým Oblomovem. Jenže toho Gončarov rozpitvává s nadšením a náruživostí, kdežto Horákovo strojově studené minimalistické vyprávění je nudný příběh o pitomci. Má-li to být experiment, kdy je čtenář lapen do pasti nudy a zažívá to, co postava, měli bychom být vděčni, že z nás dělá laboratorní myš jen na malém prostoru. Kdyby přidal dalších sto stránek, možná by některé čtenáře unudil k smrti. A literatura by konečně měla prokazatelný dopad.

Autor je literární vědec.

Ondřej Horák: Nebožtík
Akropolis, 136 stran

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte