54B_foto_Courtesy of Galerie Gebr. Lehmann_Dresden
Pokojová květina. (2016)

Visí naproti sobě hned za vstupními dveřmi Galerie Rudolfinum: zvětšená reprodukce tlupy primátů, kterou původně namaloval Zdeněk Burian, a obraz s bojovým dronem letícím nad pouští. Obě plátna vytvořil německý malíř Eberhard Havekost – a jak už je jeho zvykem, díla si v expozici s názvem Logik rozvěsil sám. Nebyl to tedy záměr kurátora, že se tyto dva artefakty v Praze ocitly na tak iniciačním místě, jakým je vchod do výstavy, ale přímo jejich autora.

Zůstaneme-li u názvu expozice, dává to logiku. Padesátiletý Havekost je považován za nepřehlédnutelnou postavu současné německé a tím i evropské malby, přičemž jeho poznávacím znamením je tajemná hra s fotografickými předlohami k jeho dílům. Ve světě zaplaveném vizuálními informacemi se diváka snaží ještě víc znejisťovat a neustále ho dostávat do situace, kdy přemítá, na co se vlastně dívá.

V případě těchto dvou pláten je to boj o lidskou existenci. První výjev je starý zhruba milion let, kdy Homo erectus objevil oheň a pěstní klín a šel si to s ostatními zástupci svého druhu vyříkat z očí do očí. Na druhém je současná podoba konfliktu, kdy lze někoho zapálit a ubít na obrovskou dálku pouhým zmáčknutím knoflíku. Málokdo z nás přitom tuší, jak přesně tohle zápasení vypadalo a vypadá, informace o tom máme jen zprostředkované vědci či médii. Eberhard Havekost se do tohoto informačního veletoku zapojuje. Maluje to, co vidí na internetu, a přitom říká: Nevěřte všemu na první pohled, taky to může být trochu…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1702

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte