Pohledy do historie nebývají vždy dobrým měřítkem pro současnou politiku. Přesto za pozornost stojí výpočet, který otiskl list The New York Times: kdyby v dobách úsvitu průmyslové revoluce nějaká globální vláda přiřkla Američanům stejný podíl na světovém bohatství fosilních paliv jako všem ostatním obyvatelům světa, pak by Spojené státy vyčerpaly svůj díl už v roce 1944. Zhruba v době, kdy se jejich jednotky vyloďovaly na plážích Normandie.

To se naštěstí nestalo. Amerika je pak ovšem zároveň zemí, která v celkovém součtu vypustila do atmosféry nejvíc skleníkových plynů ze všech. Přepočteno na obyvatele je i dnes největším producentem emisí. Oznámení prezidenta Trumpa, že odstupuje od pařížské dohody o ochraně klimatu, tedy znamená, že se Spojené státy odmítají podílet na řešení problému, jehož jsou největšími viníky. A rovněž Donald Trump v minulých dvou týdnech stvrdil obavy, že jeho politický styl bude samolibý a cíle nacionalistické a krátkozraké. Dal tak za pravdu německé kancléřce, která prohlásila, že na Ameriku už nebude vždy spolehnutí jako dosud.

O čem to mluví?

Dohodu o klimatu, která má udržet růst globální teploty v přijatelných mezích, předloni v Paříži podpořily téměř všechny státy světa. Závazky jednotlivých zemí jsou v rámci dohody dobrovolné, smlouva neobsahuje žádné sankce. Nedává tedy smysl, když Trump říká, že se k ní jeho země může zase připojit, pokud se mu podaří vyjednat lepší podmínky. O čem to vůbec mluví, když nechce snižovat emise…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte