59A_foto01_Ondřej Hruška
Susan Schneider

Poslyšte bajku o vrabcích a sově: „Jsme tak malí a slabí,“ přemýšlí nahlas jeden vrabčák. „Pomyslete, jak by byl náš život snadný, kdybychom měli sovu, která by nám pomáhala se stavbou hnízd!“ Hejno je nadšeno. „A mohla by se starat o naše seniory a mláďata,“ navrhuje další. Mrzout jménem Vrzličák sice protestuje, prosí, aby se vrabci nejprve zamysleli, jak sovu ochočit, ale nikdo ho neposlouchá. Hejno se rozletí do světa hledat soví vejce nebo rovnou mládě vhodné k adopci.

Tímto vyprávěním začíná svou knihu Superinteligence (vyšla nedávno i v Česku) filozof a matematik z Oxfordské univerzity Nick Bostrom. Ilustruje jím problém, který chápe jako zásadní. Lidé se vydali „hledat soví vejce“ – vytvářejí vyspělou umělou inteligenci, která by jim usnadnila život. Nemají však k dispozici dospělou „sovu“, na níž by mohli výsledné soužití testovat. Jinými slovy, vyvíjíme něco, s čím nemáme zkušenost a co se může vymknout kontrole.

Jako superinteligentní definuje Bostrom stroj, který ve všech důležitých oblastech výrazně předčí duševní schopnosti člověka. Očekává, že takový stroj vznikne ještě během tohoto století, a nedělá si o něm iluze. Může postrádat zábrany, jež brání lidem dělat rozhodnutí, která chápou jako „zlá“. A naopak si lze představit, že zpočátku bude předstírat přátelské chování, aby získal víc autonomie.

Superinteligence zároveň nemusí sídlit v jednom uměle vytvořeném mozku, jemuž se dá v případě krize vypnout přívod energie; může být rozptýlená v…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte