Kultura

Bouře nápaditosti

Margaret Atwood skvěle převyprávěla Shakespearův tvůrčí testament

V projektu Hogart Shakespeare oslavují světoví spisovatelé 400. výročí úmrtí nejslavnějšího dramatika vydáním celkem osmi knih. V češtině máme díky rychlosti nakladatelství Práh už čtveřici z dosavadních pěti románů. Nejnovějším je Kus temnoty: Bouře trochu jinak od Margaret Atwood.

Není to poprvé, co se přední kanadská autorka zapojila do obdobné akce. Pro sérii Mýty skotského nakladatelství Canongate převyprávěla v knize Penelopiáda příběh Odyssea očima jeho manželky Penelopy, chytřejší a méně pohledné sestry Heleny Trojské. Pozice společensky angažované autorky a téma postavení ženy ve společnosti jsou jí ostatně celoživotně blízké.  Zabývá se jím i ve své zřejmě nejslavnější knize Příběh Služebnice; románu o totalitní společnosti ovládané křesťanskými fundamentalisty, který je nyní znovu oceňován díky stejnojmennému TV seriálu.

Ve zpracování Shakespearovy poslední samostatně napsané hry, považované za autorův tvůrčí testament, se však projevuje hlavně coby brilantní stylistka. A nejen to, Kus temnoty je víc než zručným holdem alžbětinskému autorovi. Je zároveň interaktivní hrou jdoucí za hranice předlohy, jež přiměla recenzenta Guardianu až ke zvolání, že by měla přepsat celého Shakespeara.

Magický režisér

Bouři si Atwood zjevně vybrala pro možnosti, které nabízí autorům se smyslem pro hravost. Vzpomeňme i na výtvarně fascinující film Petera Greenawaye Prosperovy knihy nebo snímek Bouře Julie…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte