Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Bouře nápaditosti

Margaret Atwood skvěle převyprávěla Shakespearův tvůrčí testament

V projektu Hogart Shakespeare oslavují světoví spisovatelé 400. výročí úmrtí nejslavnějšího dramatika vydáním celkem osmi knih. V češtině máme díky rychlosti nakladatelství Práh už čtveřici z dosavadních pěti románů. Nejnovějším je Kus temnoty: Bouře trochu jinak od Margaret Atwood.

Není to poprvé, co se přední kanadská autorka zapojila do obdobné akce. Pro sérii Mýty skotského nakladatelství Canongate převyprávěla v knize Penelopiáda příběh Odyssea očima jeho manželky Penelopy, chytřejší a méně pohledné sestry Heleny Trojské. Pozice společensky angažované autorky a téma postavení ženy ve společnosti jsou jí ostatně celoživotně blízké.  Zabývá se jím i ve své zřejmě nejslavnější knize Příběh Služebnice; románu o totalitní společnosti ovládané křesťanskými fundamentalisty, který je nyní znovu oceňován díky stejnojmennému TV seriálu.

Ve zpracování Shakespearovy poslední samostatně napsané hry, považované za autorův tvůrčí testament, se však projevuje hlavně coby brilantní stylistka. A nejen to, Kus temnoty je víc než zručným holdem alžbětinskému autorovi. Je zároveň interaktivní hrou jdoucí za hranice předlohy, jež přiměla recenzenta Guardianu až ke zvolání, že by měla přepsat celého Shakespeara.

Magický režisér

Bouři si Atwood zjevně vybrala pro možnosti, které nabízí autorům se smyslem pro hravost. Vzpomeňme i na výtvarně fascinující film Petera Greenawaye Prosperovy knihy nebo snímek Bouře Julie…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte