Po krveprolití na Maj­danu a ruské válce proti Ukrajině cítil aktivista Zorjan Kis podobně jako tisíce dalších Ukrajinců, že musí udělat něco, čím alespoň symbolicky přispěje ke krví vydobyté svobodě. Nápad, který dostal, vypadal nekomplikovaně: přejmenovat nejdelší kyjevský bulvár, jenž do té doby nesl název po bolševickém revolucionáři Ivanu Lepsem, na třídu Václava Havla.

Někdejší český prezident pro Kise představoval ideál demokrata, který byl ochotný obětovat svoji vlastní svobodu v boji proti totalitě. „Je pro nás zdrojem síly,“ říká Kis. Jenže pak se věci zadrhly. Ne všichni byli myšlenkou nadšeni. Město Kyjev loni vypsalo referendum, v jednu chvíli se ale hlasy začaly rychle překlápět v Kisův neprospěch.

Ukrajinská kontrarozvědka zjistila, že část hlasů byla zfalšována ruskými trolly. Další hlasy proti Havlovi se pak zřejmě rekrutovaly z tábora jednoho dlouholetého starosty Kyjeva v komunistické éře. Havel to měl každopádně hodně nahnuté. Kis ale zahájil urputnou přesvědčovací kampaň a ve finále svůj nápad prosadil.

Bulvár, který je známý svými bílými a růžovými kaštany, tedy od července 2016 zdobí i slavnostní cedule s tváří Václava Havla a obligátním nápisem, že pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí. Po čase ji někdo porýpal, ale visí. A tak je to dnes na Ukrajině se vším. Věci se mění klopotně – a často to nedopadne.

Na Západě je zvykem dívat se na tuto zemi jako na rozvrácený zkorumpovaný stát, kterému vládnou oligarchové. Takhle Ukrajinu…

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1854

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte