Poslední kouř

Respekt 21/2017

Poslanec Marek Benda označuje kouření za „základní lidské právo“. Souhlasím s ním, že každý má právo rozhodnout se kouřit, stejně jako požívat jakoukoli jinou drogu. Problém s kouřením, na rozdíl od pití alkoholu nebo píchání si drogy, je ovšem ten, že kuřák zamoří drogou svoje okolí a všichni, kdo se vyskytují v dosahu cigaretového dýmu, jsou nuceni fetovat s ním. Což je situace neudržitelná a právo nebýt nucen požívat drogu musí být nadřazeno právu zakouřit si. V tomto smyslu jsem rád, že končí „staré dobré časy“, kdy byly zahulené kanceláře bez ohledu nejen na přítomnost nekuřáků, ale i těhotných žen.

Jakub Dlohoš

Proč se učit anglicky

Respekt 20/2017

S názory Jiřího Soboty souhlasím, myslím ale, že s ustanovením angličtiny jako univerzálního jazykového kódu může souviset několik problémů. Ty pěkně vyjádřil lingvista J. Trabant v článku Vanishing Worldviews. Říká, že např. ve středověku měla Evropa jasný jazyk elit (nebo učenců) latinu. Národními jazyky se nevyjadřovaly nějaké vyšší myšlenky, také v nich nebyla dostatečná vědecká terminologie. Postupem času národní jazyky získávaly vyšší status a situace se změnila: národní jazyky plnily funkci jazyka veřejnosti i elit, měly dostatečnou terminologii. Trabant píše, že dnes angličtina začíná zaujímat tutéž roli, jakou měla latina ve středověku: stává se z ní jazyk vědy, učenců. Z národních jazyků se naproti tomu vytrácí terminologie, nejsou snahy ang-

I_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte