Kuks
V případě Kuksu nejde o domy. Jde o příběh. • Autor: Milan Jaroš

Oldřich Pešek si zapíná sako a s lehce nervózním výrazem sleduje tisícovku hostů v sále. Jsme na půdě univerzity ve finském přístavním městě Turku, která dnes hostí večírek organizace Europa Nostra. Na pódiu se právě vyhlašují ceny „za mimořádné počiny v oblasti ochrany památek“. Do bedlivě sledovaného finále evropské památkářské Grand Prix se z dvou stovek nominovaných dostalo sedm projektů a Česká republika, kterou zde náměstek ředitele Národního památkového ústavu zastupuje, je poprvé v historii mezi vítězi. „Jako šestý cenu získává barokní areál Kuks,“ oznamuje moderátor. Porota ocenila velkorysou obnovu bortícího se objektu někdejšího špitálu, ve které nešlo jen o „opravu jedné budovy“, ale především o „silný příběh“, který je se slavným místem na východě Čech bezpodmínečně spjatý. „Navázali na historii hospitálu a dokázali ji propojit se vzdělávací funkcí. To je něco, čeho si ceníme,“ vysvětlila svůj verdikt porota. Poněkud prkenná formulace může být vnímána jako důkaz, že Češi si nemusí roli svých institucí spojovat jen se zpackanou Opencard nebo předraženou a pomalou stavbou dálnic. Na Kuksu památkáři dokázali za veřejné peníze citlivě opravit chátrající architektonický skvost a přitáhnout do něj spoustu lidí. Nebo ještě lépe: probudit v areálu na pokraji zániku zcela nový život.

Zářný příklad

Špitál pro válečné veterány založil v 18. století hrabě František Antonín Špork a díky němu se ve své době stal Kuks jedním z center zdejšího kulturního života.…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte