Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Tři sestry a rybí polévka

Jarchovský s Hřebejkem natočil film, v němž léčí svou rodinu

Zahradnictví
Ještě máme čas si rozbalit dárky. (Rodinný přítel) • Autor: Karel Cudlín

Osmnáct let staré Pelíšky vyprávějící o Československu na konci šedesátých let jsou prototypem podařené generační komedie, u které přídomek hořká nepůsobí vyprázdněně, ale vyjadřuje pocit závěrečného vystřízlivění. Odlehčený pohled na život v komunismu zároveň vynesl autorské dvojici Petr Jarchovský a Jan Hřebejk post hlavních představitelů nostalgického přístupu k totalitní minulosti. Nejen proto je zajímavé, že jejich snímek Rodinný přítel, první část chystané trilogie Zahradnictví, vyprávějící prý i o tom, co Pelíškům předcházelo, jde v podobném „přehlížení dějin“ ještě dál.

„Je to nejosobnější věc, na které jsem kdy pracoval,“ říká scenárista Jarchovský. Film čerpá z příběhů a vzpomínek jeho vlastní rodiny. Z tohoto základu se pokusil vybudovat ságu jednoho rodu na pozadí neklidných čtyřicátých a padesátých let. Osobní angažovanost se rozporovat nedá. Až do té míry, že je otázkou, komu je film v podstatě o třech sestrách a jedné vile vlastně určen.

Nový pohled

Druhou světovou válku už Jarchovský a Hřebejk společně zpracovali ve svěže nejednoznačné polofrašce Musíme si pomáhat, sedmdesátá léta v Pupendu a osmou dekádu nedávno v Učitelce. Oba snímky z doby komunismu je možné přiřadit do etapy, kdy se pelíškovskou nálepku pokusili překrýt snahou o hlubší psychologizaci, zapracováním morálních dilemat a odklonem od komedie. Otázky o minulosti si kladli i v Kawasakiho růži.

S Jarchovským…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte