20-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Masarykova univerzita v Brně vyplula z rybníčku na rozlehlý oceán: minulý týden oznámila, že napříště, od roku 2021, už se na ní habilitační práce budou psát výhradně anglicky nebo v jiném světovém jazyce. Kdo bude chtít mít docenturu z Brna, bude muset překročit hranice malého jazyka a vstoupit do prostředí, v němž jeho myšlenkám rozumí všichni. Především angličtina je dnes nezpochybnitelně univerzálním jazykem vědy. „Shodli jsme se, že v českém prostředí je prakticky ve všech oborech lokální komunita tak malá a provázaná osobními vazbami, že musíme proces hodnocení otevřít mezinárodní komunitě,“ citovaly Lidové noviny rektora univerzity Mikuláše Beka. A zdá se, že stejným směrem se posouvají i další české vysoké školy.

Jenom o pár dní dříve zazněla z Bruselu jiná slova. „Angličtina ztrácí pomalu, ale jistě svůj význam,“ prohlásil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a následující projev pronesl francouzsky, prý proto, aby mu lépe rozuměli Galové. Ti se totiž právě chystali k volbám. V každém případě je z obou postojů cítit rozdílný pohled na věc. Neměli by čeští akademici své postgraduanty upozornit, že když teď Británie vystupuje z Evropské unie, měli by své bádání rovnou zakódovat do francouzštiny či němčiny, tedy jazyků věrných Evropanů? Předseda komise totiž očekávaný úpadek světového jazyka zdůvodnil právě fatálním rozhodnutím Britů v loňském referendu. Angličtinu tak v jeho očích na starém kontinentu vytěsní jiné jazyky.

Mercedes

Junckerovo…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte