Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Nás nedostanou

Dva páry seniorů se rozhodly překazit velkou stavbu Pardubic

Pan Čáp a pan Vosáhlo, Pardubice
Josef Čáp (vlevo) a Zdeněk Vosáhlo • Autor: Matěj Stránský

Ve zkratce řečeno – Josef Čáp (76) je přesvědčen, že radnice jeho města chce rozházet desítky milionů korun z veřejné kasy a že už kvůli tomu stačila zničit život desítkám lidí. „S tím já nemohu souhlasit – a proto se odsud nehnu,“ říká Josef Čáp na pohovce ve svém bytě, který se nachází v nejvyšším patře činžáku na rohu pardubického vlakového nádraží. Před pár lety z gruntu opravený cihlový blok se světlou fasádou a novými okny stojí u rušné silnice a návštěvník má pocit, jako by se najednou ocitl v podivném domě duchů. Jenom dva byty z celkových třiceti jsou obsazené, zbytek je prázdný. V celém velkém domě žijí už jenom dva seniorské páry – poslední nájemníci, které radnice nepřesvědčila k odchodu, jenž je podle radních nutný k rozvoji města.

Činžák totiž stojí v cestě plánu přesunout autobusové nádraží do těsného sousedství toho vlakového – současný autobusový terminál stojí dvě minuty chůze odsud a je potřeba přejít právě onu zmíněnou rušnou cestu. Takže dům má jít k zemi. Jenže čtveřice posledních vzdorujících nájemníků je přesvědčená, že pravda i zdravý rozum jsou na jejich straně, a městským plánům chtějí učinit přítrž. Zatím se jim to daří.

Nic víc, nic míň

Josef Čáp boj celé čtveřice proti městu táhne. Energický umělecký štukatér v důchodu a pardubický rodák vytahuje na stůl jeden úřední papír nebo otevřený dopis za druhým. Spolu se sousedem Zdeňkem Vosáhlem (91) společně vysvětlují, proč jsou podle nich argumenty města mylné.

Celý spor začal v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte