Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Dialog, věc pokory

Naši studenti šestého ročníku medicíny ztělesňují tresť všeho nejlepšího, co bylo v dějinách lékařských věd kdy zjištěno, od šamanských časů až do dneška. Nejmodernější poznatky, ovládnutí nejlepších technologií, volný přístup k nejnovějším článkům. Trochu to připomíná náboženství: Zkouška z anatomie jako přechodový rituál, znalost učebnice jako znalost jediného Písma svatého, ve kterém je odpověď na všechny otázky oboru, ornáty bílých plášťů, lékaři jako majitelé pravé víry, konečné pravdy. Bez ironie, možná ne konečné, ale toho nejlepšího, co o nemocích víme, tresť pokusů, omylů a poučení lidstva. Vkládání rukou při promoci. V mozku našeho absolventa se setkávají vlákna a sítě všech učebnic, které zná zpaměti, všeho nejdůležitějšího, co jsme do něj dokázali vložit. Neposmívám se tomu, sám jsem toho součástí a v dobré vůli se snažím ze sebe vydat to nejlepší. Děláme to, jak nejlépe umíme. Je to i moje víra.

Pak přicházejí pacienti téže víry, víry v medicínu založenou na důkazech, kteří s vděčností přijímají naši nejlepší léčbu. Pacienti stejného paradigmatu, žijící ve stejném myšlenkovém vesmíru, které léčíme někdy úspěšně, jindy ne, ale s klidným svědomím, že bylo uděláno maximum, že všechny rituály proběhly lege artis.

Jenomže se občas objeví i vyznavači jiného učení. Heretici, kteří s úsměvem naši víru, Písmo svaté a dlouhé hodiny studia, dávají do závorky. Lidé, kteří by chtěli rodit doma, na horské louce, v potoce nebo ve větvích stromů. Lidé věřící nikoli…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte