Jsem rád, že Donald Trump si konečně vyslechl jednomyslné zjištění amerických zpravodajských agentur o tom, že za útoky na počítače Demokratické strany a vedoucího volební kampaně Hillary Clinton byla ruská vláda. Trump by měl ale také žádat a dostat politické školení, které by osvětlilo pozadí ruských činů. Musíme vědět, proč se Rusko chovalo právě tak.

Všechno začalo arabským jarem. Náhlá vlna masových demonstrací a volání po demokracii překvapily téměř celý svět. A výrazně otřásly Moskvou, jež se právě nacházela v ošidné situaci. Kreml se v té době snažil uřídit politickou budoucnost země a měl obavy z domácí opozice. Za necelý rok se měly konat parlamentní volby a hned po nich volby prezidentské. Putin tehdy nebyl prezidentem, odstoupil, aby vyhověl ruské ústavě, a do svého křesla pustil Dmitrije Medveděva.

Roland Dannreuther z Westminsterské univerzity zdůraznil, že „krize v Libyi a v Sýrii přišla v letech 2011–2012, v době, kdy se v Rusku zvedal odpor proti znovuzvolení Putina a kdy se v Moskvě a v dalších ruských městech konala velká opoziční shromáždění“. Tvrdí, že Kreml viděl, jak se pouliční protesty v těchto zemích měnily v širší opozici a vznikala nestabilita, což pak vzbudilo pozornost a vyvolalo intervenci západních mocností. Moskva byla odhodlána takový scénář nedopustit nejen v Rusku, ale ani u svých blízkých sousedů, včetně Ukrajiny.

Kvůli reakci na Libyi dokonce mezi Medveděvem a Putinem výjimečně vznikl spor. Putin svého prezidenta ostře…

I_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte