Česká republika by se měla umět bránit před kybernetickými útoky. Pokud podepíšeme tuto větu, musíme automaticky připustit riziko, že při té obraně může být ohroženo naše soukromí. Budeme asi po státu chtít, aby soukromí bylo narušeno co nejméně – a pokud už bude muset být narušeno, měli bychom mít nad tímto nebezpečím co největší dohled a kontrolu. Zhruba tuhle rovnici se teď pokouší vyřešit v Česku politici i experti. Na kymácejících se miskách vah je směs jako z filmového dramatu: balíky peněz, přístup k tajným informacím a také svoboda a bezpečnost nic netušících občanů.

Proč se věc zadrhla

Postavit kybernetickou obranu je velká a drahá zakázka. Kdo získá kontrolu nad tuzemskými servery a sítěmi, může získat velkou moc nad informacemi i spoustu peněz. A nestane-li se nic absolutně převratného, bude tohle platit desítky let dopředu, protože kybernetika začala být velmi podstatnou součástí fungování států, obcí i jedinců.

Vláda sepsala zákon, který kybernetickou obranu dává na starost Vojenskému zpravodajství. Jeho experti budou mít právo postavit obranný systém na něčem, co je pracovně nazváno černé skříňky. Zákon prošel bez připomínek vládou, poslaneckými kluby, prvním čtením ve sněmovně. Pak se ale najednou zadrhnul, protože poslanci se lekli, že zákon může příliš silně ohrozit elektronické soukromí obyvatel. Přes černé skříňky může mít tajná služba teoretický přístup ke každému uživateli internetu – a může se tak bez kontroly i oprávnění dostat třeba k…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte