17-kom
Chovanec • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Sociální demokraté se zřejmě rozhodli, že do voleb nabídnou voličům dvě tváře. Jednu liberální a intelektuální, kterou má reprezentovat Bohuslav Sobotka. A pak konzervativní a zemitou, již má představovat Milan Chovanec. To by mohlo za jistého předpokladu fungovat. Tím předpokladem je, že by byl Chovanec při smyslech. Ale on není.

S puškou v ruce

Předvolební období je pro politiky náročné a měli bychom mít stejné pochopení, jaké máme vůči mladým lidem, když vstupují do puberty. Hormony se zkrátka bouří a je třeba počkat, až to odezní. Nicméně pochopení má své hranice, kterou je u ministra vnitra například chvíle, kdy se tento vykonavatel odpovědného, důležitého úřadu změní v kovboje šířícího zcela zbytečně paniku, nervozitu a strach.

Chovancův návrh ústavního zákona (který prošel prvním čtením ve sněmovně), aby se lidé mohli ozbrojovat „za účelem ochrany životů a podílení se na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti“, nedává vůbec smysl. Pokud nám totiž ministr vnitra říká, že už není schopen v Česku zajistit vnitřní pořádek s pomocí k tomu zřízených a placených ozbrojených složek, měl by okamžitě rezignovat. Znamená to, že se stát zhroutil.

Česko je bezpečná země. Důvodů k použití zbraní je tu krom myslivecké vášně minimum. Je samozřejmě v pořádku, že lidé mají možnost pořídit si zbraň ke své obraně. Mohou tak učinit i dnes. A je dobře, že tomu nikdo nebrání. Zároveň platí, že i když by Chovancův nesmyslný návrh prošel, stále to budou…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2135

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte