Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Soudci sobě

Právní rozpory v rozsudcích jsou už nesnesitelně velké

Policie, státní zástupci a dva soudy se zabývali případem možné korupce Marka Dalíka pečlivě pět let. Všichni se shodli, že Marek Dalík je vinen. Pak přijde na řadu třetí, Nejvyšší soud, ten přečte spis a propustí Marka Dalíka z vězení. Proč se tak rozhodl, řekne soud až za měsíc. Tohle je česká institucionální spravedlnost a vzkaz občanům. U soudů se stalo pravidlem problematizovat průběh těch nejvážnějších trestních případů v této zemi a relativizovat vinu stíhaných osob z „vyšších kruhů“. Jde vůbec o součást hledání spravedlnosti?

Důkaz o zájmu spravedlnosti

Tweetni to

Tahle pochybnost nemá být rozhodováním o vině obviněných, obžalovaných a znovu souzených. Celá věc naznačuje, že v trestním a justičním systému této země, v jeho personálním obsazení je vážná chyba. Jen si připomeňme – dva případy Davida Ratha, Roman Janoušek, Vlasta Parkanová, vše, co se děje kolem případu Jany Nagyové, dnes Nečasové. Jejich průběh a řady dalších už ztratil pro běžné občany jakoukoli srozumitelnost. Nevíme pořádně, proč jsou věci vraceny k došetření nebo novému soudnímu jednání.

Jednotlivé stupně soudů si v posuzování případů nebo jejich aspektů neuvěřitelně protiřečí. Jako by šlo o nějakou nezávaznou facebookovou debatu, a ne o hledání spravedlnosti v případech korupce či defraudace u nejvlivnějších lidí. Jako by nešlo o léčení dlouhodobé tuzemské nemoci, která sužuje už léta tuto zemi a která otevírá cestu extremismu a radikalismu.

Přitom se nedá…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte