Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus Telekomunikace

Konec největšího fitka

Digitální úředník Ondřej Malý chce dostat internet do každé české rodiny

16-profil-maly
Ondřej Malý • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

V dlouhých chodbách Strakovy akademie ještě trochu bloudí a jeho stísněná kancelář je zatím prostá jakékoli výzdoby. Ondřej Malý se do Úřadu vlády nastěhoval teprve před pár dny, pracovní stůl si ale ani do budoucna zdobit nehodlá. Stačí mu prý počítač připojený k internetu.

Premiér Bohuslav Sobotka si bývalého novináře a specialistu na telekomunikace vybral jako nového vládního koordinátora digitální agendy. Jeho pracovní pozice zní složitě a úřednicky, ale Malý má jasno, čeho by tu chtěl dosáhnout. „To, co byla elektrifikace venkova ve dvacátých a třicátých letech minulého století, je internetizace venkova ve 21. století. Internet je základní potřeba a přístup k němu by měl být samozřejmostí,“ popisuje Malý své cíle. Mluví neformálně a na rozdíl od mnoha kolegů ze státní správy volí slovní obraty, které – alespoň na novináře – fungují. Sám původně vystudoval žurnalistiku a pracoval jako redaktor v několika denících, než se stal v roce 2012 členem rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Upozornil na sebe jako ostrý kritik mobilních operátorů a předražených mobilních dat v Česku, čehož si postupně všiml i premiér. Když Malému letos na jaře v ČTÚ vypršel pětiletý mandát, ve vládě se zrovna uvolnila židle digitálního koordinátora po Tomáši Prouzovi, který ze státních služeb odešel pracovat do byznysu. Malý měl zkušenosti, kontakty v oboru a pověst bojovníka za levnější data. Především proto Sobotka nabídl práci právě jemu.

Přepsat normy

Od…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte