Kultura

Morfium

Polský prozaik Szczepan Twardoch demytizuje okupaci a nacionalismus

Konstantin Willemann se narodil jako privilegovaný syn německého šlechtice, ale podivínská matka z něj chtěla mít vzorného Poláka. A tak se průměrný malíř Kosťa přižení do rodiny polského národovce, žije pohodlný život díky dědictví a v armádě to dotáhne na dekorovaného poddůstojníka. Navzdory příjmení je však mužem bez vůle. Kosťa je feťák, miluje večírky, lehké děvy a morfium. Když v roce 1939 padne Polsko a Varšava se změní na zubožené město, začíná Kosťovo bezcílné bloudění a hledání identity. Kým se stane? Vzorným otcem malého syna? Hýřivým narkomanem? Hrdinou polského odboje? Nebo kolaborantem, kterému cestu k vzornému profilu říšského Němce umetl otec-aristokrat?

Román Morfium od Szczepana Twardocha (37) je svůdná past. Zdánlivě tradiční historická látka, která z pohledu jedince zachycuje dobu okupace, začátky perzekuce minorit, zrod odbojových hnutí, a navíc vyztužená špionážní zápletkou. Román však s těmito motivy pracuje podstatně podvratněji, než diktují pravidla klasického heroismu. Hlásí se ke středoevropské tradici groteskních děl se jmény jako Gombrowicz, Hašek či Hrabal; děl, která rozvracejí nacionalistické stereotypy a poukazují na to, o jak chabé konstrukty a předpojatosti se často opírají.

Být každým a nikým

Dominantním rysem vyprávění je Kosťova extrémní ich-forma, která kopíruje hrdinovo labilní vědomí. Přechází od učesaných věcných pasáží přes rozbouřené schizofrenní chrlení až k pasážím, které evokují surrealistický automatický…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte