Kultura

Nenápadní hrdinové

Michaela Hečková je dramaturgyně a kulturní manažerka. V těchto rolích působila na pražských sídlištích, ale pak v rámci spolku Piána na ulici činnost postupně rozšiřovala a poznávala nejrůznější pokusy o oživení veřejného prostoru. Jedním z plodů je kniha O městech a lidech: třiatřicet příběhů lidí, kteří se v regionech snaží budit spoluobčany a pěstovat v nich zájem o místo, kde žijí.

Jsou tu i slavná jména, ale většinu tvoří lidé známí v rámci komunity. Společné mají to, že se o něco smysluplného pokusili, ne vždy s úspěchem. Právě tady se s nadsázkou psaný text občas láme do patosu a hrdinové jsou vysvobozeni od trablů s úřady či majiteli pozemků až jakýmsi zásahem shůry. Berme to však jako zpodobnění jejich zarputilosti a víry. Pravda je, že řadu projektů jejich autoři sponzorují ze svého; některé to stálo manželství či zdraví. Neskrývají chyby, přesto žádný příběh nevyznívá depresivně. Všichni mají jasno, že malou akcí se dá hodně změnit. Že nepůsobí ve velkoměstském prostředí, je prý výhodou i nevýhodou. V Praze jsou lidé na podobné akce zvyklí, ale jsou na ně zvyklí i úředníci, s jejichž aparátem je možná těžší pohnout.

Lékař Tomáš Šebek vyjíždějící do nejchudších zemí říká, že hrdinou může být každý i v naší části světa. Kniha je galerií takových nenápadných hrdinů. Hečková dodává, že jeden gauč ve veřejném prostoru nezachrání svět. Ale třeba „zachrání“ jednoho nebo tři lidi. A jak jinak začít s proměnou společnosti? Mnozí z hrdinů vystřízlivěli, ale…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte