Kojenecký ústav Kolín, dítě, děti, 10.06.08
Kojenecký ústav Kolín; ilustrační foto • Autor: Empresa Media, Profimedia

Jak jsme se nedávno dozvěděli ze souhrnné analýzy organizace Lumos, za poslední léta roste počet dětí, které českých stát odebírá rodinám: zatímco před dvaceti lety jich bylo za rok necelých sedmnáct tisíc, v roce 2015, z něhož pocházejí nejčerstvější data, už bezmála třiadvacet tisíc. A ačkoli se čím dál větší podíl těchto dětí dostává do pěstounské péče, která dětem více prospívá a navíc představuje poloviční náklady pro stát, počet dětí v ústavech se za dvě dekády téměř nezměnil, byť v posledních letech mírně klesá.

Zejména fakt, že český stát děti z rodin odebírá kvůli jejich tíživé socioekonomické situaci, a také skutečnost, že v ústavech končí velmi malé děti (do tří let), jsou dlouhodobě kritizovány jak mezinárodními organizacemi, tak českými neziskovkami a experty. Minulý týden se řada těchto kritických hlasů sjednotila do nové iniciativy, kterou rozjely filmařky Linda Kallistová Jablonská a Irena Hejdová (autorky dokumentu o ústavní péči V nejlepším zájmu dítěte a iniciátorky petice vyzývající k omezení ústavní péče, pod níž se dosud sešlo sedm a půl tisíce podpisů), šéfka vládního výboru pro práva dítěte Klára Laurenčíková či nezisková organizace Dobrá rodina.

Nic se nedělo

Právě na doporučení výboru pro práva dítěte působícího při Radě vlády pro lidská práva vláda loni na podzim odkývala plán omezit umisťování dětí do sedmi let do ústavů a sjednotit agendu péče, která jako pozůstatek z dob komunistického režimu stále spadá pod tři rezorty …

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1723

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte