Když autor těchto řádků loni připravoval pro Respekt vánoční literární přílohu, probíral se i rukopisy Ivana Landsmanna. Novojičínský rodák, havířovský havíř, rotterdamský exulant a nakonec pražský spisovatel je musel své ženě Lucii Váchové diktovat. Z šestnácti let u sbíječky si totiž odnesl vazoneurózu, která mu zkroutila prsty k nepoužití. Jeho texty se však použít daly a jak: neškolený literát měl dar vyprávět své vzpomínky, jako kdyby je házel na pás vezoucí z jeho myšlenkového dolu na povrch další a další vrstvy horniny, jež byly tak pestré jako jeho nejslavnější kniha.

Když předminulý pátek ve svých osmašedesáti letech náhle ve spánku zemřel, odešlo s ním něco, co před ním ani po něm v novodobé české literatuře neznáme. Možná že se i dnes rodí samorosti, u nichž se talent projeví spontánně až po letech, nezadržitelně rozzáří hvězdu svého autora a naprosto zastíní vše, o co se souběžně pokoušejí jeho profesionální kolegové. Zatím o sobě ale nedali vědět.

Přírodní úkaz

Po ubíjející dřině v Dole Antonín Zápotocký odjel v roce 1985 za bratrem do Kanady a při zpáteční cestě požádal při mezipřistání v Nizozemsku o azyl. Úřady mu nedůvěřovaly, před deportací se měsíce ukrýval v parcích, než se mu podařilo zkontaktovat úspěšnějšího uprchlíka Jaroslava Hutku. Ten v depresi se topícímu Landsmannovi poradil, aby se zkusil z těžké situace vypsat. V následujících týdnech díky tomu vznikl rukopis románu Pestré vrstvy, který mu na přímluvu Josefa Škvoreckého…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1800

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte