13-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jeden z nezaměnitelných rukopisů české politické scény bývá ve zkratce popisován jako „rázné lidovecké možná“. Jak se čtenář a volič dovtípí, nejde o pochvalu: oblíbená a častá kritika lidovců zní, že se vždy nějak vejdou do vlády, tam umístí bezpočet svých straníků a koukají hlavně na svoje zájmy. Jenže ve zmíněném sloganu je třeba vidět spíš škodolibost lidoveckých odpůrců: řešit své zájmy je podstatou politiky a česká demokracie by si měla spíš gratulovat, že má aspoň jednu stranu, která se umí dohodnout se socialisty i konzervativci a přitom je jednoznačně reformní, proevropská, předvídatelná, bez velkých skandálů.

Teď ale přišli lidovci s nečekanou dávkou adrenalinu. V rozporu se svojí tradicí se rozhodli nespokojit s málem, riskovat a jít do příštích voleb v koalici s uskupením Starostové a nezávislí (STAN). Stoupenci jejich politiky mohou vydělat. Lidovci na svém webu podrobně pomocí čísel vysvětlují, jak výhodné je mít v českém systému poměrného zastoupení přes deset procent hlasů, protože tím výrazně narůstá počet poslanců a vliv na chod státu. Přitom právě hranice deseti procent se stala nutným minimem, aby nová koalice mohla vstoupit do parlamentu, a tedy i strašákem pro příštích sedm měsíců, jež do voleb zbývají.

Zvláště v lidové straně asi neproběhnou klidně: KDU-ČSL zažila v roce 2010 volební propad, musela odejít z parlamentu a stálo ji hodně úsilí a nervů, aby se vrátila zpět. Vnitrostranické hlasování o koalici se Starosty bylo těsné a může pokračovat…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2433

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte