Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Sčítat, nebo nesčítat Romy?

Náměstek libereckého primátora Ivan Langr se postavil úředníkům Sobotkovy vlády. Jako jediný zástupce velkého města odmítl poslat do Prahy podklady pro zprávu o stavu romské menšiny. Konkrétně šlo o počty Romů žijících v Liberci, které vláda potřebuje  k plánování programů k potírání sociálního vyloučení.

Langrův postoj není nový. Když se v devadesátých letech objevily první kritiky příliš vysokého zastoupení romských žáků ve zvláštních školách nebo kritika častého odebírání dětí z romských rodin, úřady odpovídaly, že pro taková tvrzení chybějí důkazy, protože počítání Romů by bylo rasismem. Obvykle šlo o oblíbenou formulku lidí, kteří se stavěli k problémům s etnickým laděním lhostejně a nechtěli se zabývat tím, zda ve školské nebo sociální politice opravdu nedochází k rasistické diskriminaci. Ivan Langr je ale reprezentantem Zelených, kteří si na vstřícnosti k potřebám romských spoluobčanů zakládají. V čem je tedy problém?

Jak můžeme číst například v článku na serveru Romea.cz, Langrovi vadí vládní metodika, jak Romy sčítat. Ta se snaží vypořádat s faktem, že zdaleka ne všichni Romové se kvůli strachu z rasismu, nedůvěře k úřadům nebo možná prosté nechuti nechat se sčítat hlásí k romskému etniku. Proto vládní metodika navrhuje zařadit mezi Romy i lidi, kteří „jsou za Romy považováni významnou částí svého okolí na základě skutečných či domnělých (antropologických, kulturních nebo sociálních) indikátorů“, zní úřední formulace.

Langr má pochybnosti, jestli není…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte