Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Hra Tuskem

Kolem prezidenta Evropské unie rozehrála jeho vlastní země prapodivnou partii

Koncem tohoto týdne by měli evropští lídři rozhodnout, kdo by měl být „unijním prezidentem“ pro následující dva a půl roku. Doteď jím byl bývalý polský premiér Donald Tusk a teoreticky vzato neexistuje moc důvodů, proč by neměl pokračovat: mezi většinou jeho evropských politických kolegů panuje shoda, že funkci vykonává dobře, je to výrazná osobnost a Unii a její politiky spojuje, nikoli rozděluje. V praxi tu jedna překážka přece jen je: jediný stát, kterému Tuskova opětovná kandidatura vadí, je jeho domovské Polsko.

Tusk je dlouholetým politickým soupeřem Jarosława Kaczyńského, který v současnosti se svou stranou Právo a spravedlnost (PiS) Polsku vládne – a Tuska nesnáší. Nese podle něj „přinejmenším morální“ vinu za zřícení vládního speciálu v roce 2010, při němž zahynul jeho bratr Lech, tehdy prezident. Až doposud měli polští komentátoři za to, že polská vláda, i když neochotně, Tuskovu kandidaturu podpoří. V neposlední řadě i proto, aby zdatného a relativně mladého politika udržela v Bruselu, kde je pro vládu PiS méně nebezpečný než ve Varšavě.

To už ale neplatí. Kaczyński Tuska v nedávném projevu tvrdě kritizoval, vlastně ho obvinil z vlastizrady, a polská vláda u svých unijních partnerů lobbuje za Tuskovo nezvolení.

Asi ne, pardon

Podle diplomatických zdrojů má ovšem Donald Tusk podporu všech ostatních států s výjimkou Maďarska, spojence současné polské vlády; podporují jej i Češi a Slováci, především však za ním stojí německá kancléřka Angela Merkel a…

I_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1178
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte