Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda, Společnost

Školní stravování není pouhý  kšeft

Petr Tláskal
Petr Tláskal

Od ledna začala ve školách platit tzv. pamlsková vyhláška, školy smějí v bufetech a nabízet jen zdraví neškodlivé nápoje a potraviny. A bouří se, že to dětem nebude chutnat. „Dobrá a zdravá svačina, to není protimluv,“ říká Petr Tláskal, předseda Společnosti pro výživu a přednosta oddělení léčebné výživy FN Motol.

R: Stát prodloužil lhůtu, kdy bude při kontrolách rozdávat místo pokut rady, jak na zdravé svačiny. Ale není to celé skutečně moc narychlo?

PT: Může se to zdát trochu narychlo, ale to by se zdálo vždy, bez zásahu státu by se toho moc nezměnilo. Potravináři se logicky bouří, protože o tom přemýšlejí jako o kšeftu. Jenže o nutnosti změny se debatuje a ví mnoho let, až koncem loňského roku potravináři ustanovili platformu naslouchající zdravotníkům. Školní stravování zkrátka není běžné stravování.

R: Hlavním argumentem je, že si děti zdravé jídlo nebudou kupovat a raději si skočí pro kolu a oplatek. A že jsou limity pro cukry, tuky, sůl moc přísné.

PT: Limity, pokud vím, se budou ještě vyhodnocovat. Že si dítě koupí někde kolu a oplatek, to mu nikdo nezakazuje, ale školské zařízení by mu to nemělo usnadňovat. Tady jde o edukativní moment: děti se ve škole učí, že nezdravá výživa vede k nemocím, a o přestávce jim to nezdravé jídlo škola prodá v bufetu. To nejde.

R: A taky je tu strach, že dětem zdravé jídlo nebude chutnat, protože na ně nejsou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.