1-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Spotřeba léků na depresi v bohaté části světa raketově roste, neznamená to ovšem, že bychom s prášky byli kdovíjak šťastnější. Antidepresiva mívají nepříjemné vedlejší účinky a řadě lidí navíc nezabírají. Tahle skupina není malá a psychiatrům dělá největší starosti. Některé z těžkých pacientů dokáže zbavit utrpení psychoterapie, to ale trvá měsíce nebo spíše roky. Vědci z Pensylvánské univerzity na sklonku loňského roku publikovali nadějnou studii, jež ukazuje na jeden zdroj úlevy, který je po ruce okamžitě a celkem snadno – naučit se správně dýchat.

Stresovaný autopilot

O blahodárných účincích správného dýchání na psychiku se v medicíně mluví od sedmdesátých let, kdy se výzkumníci začali intenzivněji zajímat o léčebný potenciál východních meditačních technik. Americký kardiolog Herbert Benson, který jako první zkoumal meditující žáky indických mistrů v laboratoři, tehdy vydal bestseller TheRelaxation Response (Relaxační odpověď), v němž popsal, jak starodávné techniky vlastně na tělo působí.

Viděno očima západní vědy dokáže správně vyladěný dech, který k meditaci patří, aktivovat autonomní nervový systém nazývaný parasympatikus, jenž organismus zklidňuje a zpomaluje. Stručně řečeno – ke klidu se můžete záměrně prodýchat, když víte jak.

Dýchání je proces, který trochu připomíná řízení dopravního letadla. Většinu času běží na autopilota, ale kdykoli se nám zachce, můžeme řízení převzít a změnit rychlost, směr nebo výšku. Onen autopilot…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1562

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte