Kultura

Čtenářský klub Jane Austenové

Jane Austen (1775–1817) patří přinejmenším v anglosaském světě mezi nejčtenější klasiky: je zakladatelkou moderního rodinného románu a ani znalci se neshodnou, jestli pojednává spíš o dvoření a lásce, nebo o penězích a společenské třídě. A čtenářský klub je přinejmenším za oceánem rozšířený jev. Obojí se setkává na stránkách knihy od americké spisovatelky Karen Joy Fowler, která k nám přichází s razítkem bestselleru, ale zároveň ambicí spadat do vážné literatury. Tu ovšem nenaplňuje. Jistě, i Fowler píše o věčných tématech typu vztahy mezi lidmi a pohlavími, ale své protagonistky zasadila do radikálně jiného místa i doby než Jane Austen – a výsledek je nesrovnatelný. Zejména britské recenze nijak pochvalné nebyly, někteří kritici dokonce konstatovali, že jde o zneužití slavného jména.

Náš klub zorganizovala neprovdaná movitá Joycelyn žijící v Kalifornii počátku 21. století a románu tak vtiskla jasnou strukturu: šest částí se opírá o šest románů Jane Austen, které se postupně rozebírají na pravidelných měsíčních schůzkách šestičlenného klubu. Často se tu objevují citáty i parafráze, kdy osudy postav upomínají na zápletky slavné autorky. Neřeší se ovšem sňatky, nýbrž pro naši dobu příznačnější rozchody a rozvody či lesbická orientace. Hrdinky jsou správné liberálky horující pro organickou stravu i etnické šatstvo a v diskusích se vždycky hlavně chtějí navzájem povzbudit. Zato jejich komentáře stran spisovatelky jsou plytké a s větším zaujetím nakonec hovoří o nabízeném…

I_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte