Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Čtenářky čtenářek Jane Austen

Jane Austen (1775–1817) patří přinejmenším v anglosaském světě mezi nejčtenější klasiky: je zakladatelkou moderního rodinného románu a ani znalci se neshodnou, jestli pojednává spíš o dvoření a lásce, nebo o penězích a společenské třídě. A čtenářský klub je přinejmenším za oceánem rozšířený jev. Obojí se setkává na stránkách knihy od americké spisovatelky Karen Joy Fowler, která k nám přichází s razítkem bestselleru, ale zároveň ambicí spadat do vážné literatury. Tu ovšem nenaplňuje. Jistě, i Fowler píše o věčných tématech typu vztahy mezi lidmi a pohlavími, ale své protagonistky zasadila do radikálně jiného místa i doby než Jane Austen – a výsledek je nesrovnatelný. Zejména britské recenze nijak pochvalné nebyly, někteří kritici dokonce konstatovali, že jde o zneužití slavného jména.

Náš klub zorganizovala neprovdaná movitá Joycelyn žijící v Kalifornii počátku 21. století a románu tak vtiskla jasnou strukturu: šest částí se opírá o šest románů Jane Austen, které se postupně rozebírají na pravidelných měsíčních schůzkách šestičlenného klubu. Často se tu objevují citáty i parafráze, kdy osudy postav upomínají na zápletky slavné autorky. Neřeší se ovšem sňatky, nýbrž pro naši dobu příznačnější rozchody a rozvody či lesbická orientace. Hrdinky jsou správné liberálky horující pro organickou stravu i etnické šatstvo a v diskusích se vždycky hlavně chtějí navzájem povzbudit. Zato jejich komentáře stran spisovatelky jsou plytké a s větším zaujetím nakonec hovoří o nabízeném…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte