0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře20. 2. 20165 minut

Výstřední návrhy

Ve srovnání se Sandersovými plány vypadají republikáni střízlivě

Důležitým signálem, že Republikánská strana nefunguje, byla v posledních letech její neochota přicházet se smysluplnými programovými návrhy. Místo nich její nejvýznamnější představitelé běžně předkládali výstřední plány, o nichž dobře věděli, že je nikdy nebude možné uskutečnit nebo že čísla v nich prostě nevycházejí.

Co by udělali republikáni, kdyby byli letos zvoleni do Bílého domu? Všichni jejich kandidáti by zrušili Obamovu reformu zdravotnictví, někteří by přijali dodatek ústavy požadující vyrovnaný rozpočet, jiní by deportovali několik milionů nelegálních zaměstnanců. Je zbytečné dodávat, že se nic z toho neuskuteční.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Vezměme si například republikánské návrhy v daňové oblasti. Nestranický think tank Centrum pro daňovou politiku odhaduje, že plán Marca Rubia by během deseti let vytvořil deficit ve výši 8,2 bilionu dolarů. Návrh Teda Cruze nevychází o 10,2 bilionu dolarů. Celkem nepřekvapí, že Donald Trump oba překonává s programem, jehož výsledkem by byl deficit 11,2 bilionu dolarů a státní dluh by vzrostl během příštích 20 let o 80 procent HDP.

Dokonce i šéf Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, který je znám svou znalostí rozpočtu a pragmatismem, navrhl v roce 2014 zcela nereálný rozpočet. Slíbil „seškrtat“ 5,1 bilionu dolarů během deseti let – což znamená rozpočet menší o 29 procent. Pro srovnání, k největšímu ročnímu snížení výdajů v posledních šesti desetiletích došlo v roce 1955, kdy se rozpočet v souvislosti s demobilizací po skončení korejské války snížil o…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc