8-profil-titan
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Říkají mu Ťutin, po postavičce ze Sekorova Ferdy Mravence. Spíše než hravou pohádkovou figurku tenhle brouk připomíná tvora z dávných dob. Tmavě hnědý až do černa, s výbavou, která nejen připomíná, ale také slouží jako zbraň a brnění do soubojů s ostatními samci: masivní kusadla, nožky vybavené ostrými výstupky a drápky, záda chráněná tvrdým krunýřem. Jsou to však především více než patnácticentimetrová délka a třicetigramová váha, které uvádějí v úžas všechny „broučkaře“ a naopak přivedou k mírné slabosti kohokoli, kdo těžko snáší pobyt v přítomnosti i švába třetinové velikosti. V zázemí suchých listů v teráriu se to ještě nezdá, ale když se objeví na dlani dospělého muže a téměř se na ni nevejde, není pochyb o tom, že máme tu čest s největším broukem na světě. Titána obrovského do Česka přivezl tým moravských vědců a způsobil tím rozruch. Také proto, že zvenčí může být těžké pochopit, co vlastně vědci zkoumáním hmyzu vytrženého z přirozeného prostředí objeví, a jestli tedy neměl raději zůstat tam, kde byl.

Hned za městem

Jiří Hodeček (29) si přesně pamatuje úžas, který pociťoval jako kluk při listování encyklopediemi. Brouci a motýli ho mimořádně zajímali – taky se jimi nakonec začal profesně zabývat a dnes je studuje jako doktorand Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Jeden brouk ale vždy jeho zvědavost obzvlášť provokoval. Nejen proto, že titán obrovský nemá v hmyzí říši co do velikosti konkurenci, ale také proto, že toho o tomto obyvateli…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1768

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte