David Cameron
Autor: REUTERS

Tak ho tu máme zase! Summit. Jako novinář člověk snadno podlehne poblouznění, že jím žije celý Brusel. V megaakváriu alias budově Rady Evropské unie tomu není těžké uvěřit. Média mají vyhrazené zastřešené atrium paláce Justus Lipsius, a jakmile k němu začnou najíždět nablýskané vládní limuzíny, z nichž vyskakují prezidenti a premiéři jak na běžícím pásu, mění se tahle jindy jen průchozí hala na newsroom Evropy. Jako miniaturní rybičky tu plave a kmitá asi 1500 reportérů, fotografů a kameramanů z celého světa.

Zas je tu jeden summit, na kterém visí budoucnost Evropy. Reportéři do mikrofonů hlásí „přelomový“, „stěžejní“, „klíčový“, „zásadní“. „Dnes, nebo nikdy, buď Evropa vydrží, nebo se rozpadne.“ Kvůli čemu, že je to tentokrát? Nesepisuje se žádná nová smlouva, nehroutí se evropské banky ani se nehledá spása pro Řecko či nějakého jiného zkrachovance. Těžkopádný technokratický kolos se značkou EU se přes mnohé zdánlivě nepřekonatelné krize posunul úplně jinam – snaží se zahnat strašáka jménem Brexit, tedy možnost, že jeden z nejsilnějších členů řekne celé partě „goodbye“.

A zase je to ten summit s košilí navíc. V překladu z místního žargonu to znamená, že show plánovaná na čtvrtek a pátek se může protáhnout – to kdyby se některá z 28 hlav států zatvrdila a ty zbylé s ní nehnuly do soboty. Víkend to může pokazit všem zúčastněným a těch jsou kromě novinářů ještě další čtyři tisíce. Média radu vzít si „košili navíc“ zpravidla překládají jako upozornění na nejistotu: nikdo…

I_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte