Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Kultura, Kultura

Chaos a vášně dnešního muže

Novinka Kanye Westa je soubojem siláctví se slabostmi

Miluju se, jak se jen můžu milovat. • Autor: AFP, Profimedia
Miluju se, jak se jen můžu milovat. • Autor: AFP, Profimedia

Až do poslední chvíle vydání nikdo netušil, jak bude jeho novinka The Life of Pablo znít – a možná stejně málo to tušil i sám rapper Kanye West. Poprvé album představil předminulý čtvrtek před zaplněnou Madison Square Garden, ale s řazením písní si ještě hrál následující tři dny, než desku pustil na streamovací službu Tidal. V dokonale naprogramovaném světě popu s propracovanými kampaněmi, nebo naopak nečekaně vydávanými alby působilo hektické odsouvání a přepracovávání desky jako naprosté selhání marketingu. Ale také jako zcela zlidšťující prvek – zvlášť v případě jindy perfekcionistického autora.

Kanye West, který už je dnes spíše kulturně-showbyznysovou institucí než hudební hvězdou, dal sám sobě velký pardon a dovoluje si zmatkovat všem na očích. Na novince se tak objevují rapové skvosty vynalézavě kombinující gospel s kraftwerkovskou elektronikou vedle vatových výplní i zbytečných hříček, které jsou prodloužením Westovy eruptivní komunikace na sociálních sítích a chápe je pouze ten, kdo sleduje jeho Twitter.

Pro jeho hitovou sérii od Graduation808s & Heartbreak přes My Beautiful Dark TwistedFantasy po Yeezus bylo typické zaostření na téma a maximalizaci estetické vize. Rozostřená novinka přináší bez obalu portrét muže, jakým se Kanye West cítí být: je hledající i ztrácející se, velkohubý i kajícný, věřící i hřešící, naplněný zlobou i lítostí. Ale také tvůrce, který nasazuje všechny prostředky, aby se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].