0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura20. 2. 20167 minut

Chaos a vášně dnešního muže

Novinka Kanye Westa je soubojem siláctví se slabostmi

Miluju se, jak se jen můžu milovat. • Autor: AFP, Profimedia

Až do poslední chvíle vydání nikdo netušil, jak bude jeho novinka The Life of Pablo znít – a možná stejně málo to tušil i sám rapper Kanye West. Poprvé album představil předminulý čtvrtek před zaplněnou Madison Square Garden, ale s řazením písní si ještě hrál následující tři dny, než desku pustil na streamovací službu Tidal. V dokonale naprogramovaném světě popu s propracovanými kampaněmi, nebo naopak nečekaně vydávanými alby působilo hektické odsouvání a přepracovávání desky jako naprosté selhání marketingu. Ale také jako zcela zlidšťující prvek – zvlášť v případě jindy perfekcionistického autora.

Kanye West, který už je dnes spíše kulturně-showbyznysovou institucí než hudební hvězdou, dal sám sobě velký pardon a dovoluje si zmatkovat všem na očích. Na novince se tak objevují rapové skvosty vynalézavě kombinující gospel s kraftwerkovskou elektronikou vedle vatových výplní i zbytečných hříček, které jsou prodloužením Westovy eruptivní komunikace na sociálních sítích a chápe je pouze ten, kdo sleduje jeho Twitter.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Pro jeho hitovou sérii od Graduation808s & Heartbreak přes My Beautiful Dark TwistedFantasy po Yeezus bylo typické zaostření na téma a maximalizaci estetické vize. Rozostřená novinka přináší bez obalu portrét muže, jakým se Kanye West cítí být: je hledající i ztrácející se, velkohubý i kajícný, věřící i hřešící, naplněný zlobou i lítostí. Ale také tvůrce, který nasazuje všechny prostředky, aby se…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc