Tohle je věta, jaká umí potopit prezidentskou kampaň. „(Barack Obama) ví přesně, co dělá,“ pronesl Marco Rubio během debaty předminulou sobotu a opakoval to znovu a znovu. „Pracuje systematicky na tom, aby tuto zemi změnil, aby Amerika byla podobnější zbytku světa.“ Rubiův prohřešek je prý stylistický, opakoval stejnou větu téměř jako robot. Ale co obsah jeho sdělení?

Obvinění, že se prezident Obama snaží Ameriku zásadně proměnit, je neodmyslitelnou součástí pravicových talk show. Jak zdůrazňuje Paul Waldman, lidé jako Rush Limbaugh nebo Glenn Beck pravidelně tvrdí, že Obamovy programy mají za cíl záměrně Ameriku transformovat a otupit hrany, které ji činí výjimečnou. Rubio prohlašuje, že nyní máme poslední šanci. Pokud se bude v programech Baracka Obamy pokračovat, Amerika se stane jinou zemí.

To vyvolává důležitou otázku. Čím je vlastně Amerika výjimečná? Všichni američtí politici včetně Obamy se její výjimečnosti dovolávají, jenom někteří však říkají, co to znamená.

Pečovatelský stát

Dnes je americká výjimečnost často chápána jako ekonomická záležitost. Mnozí konzervativci tvrdí, že Obamova reforma zdravotnictví, energetická politika a finanční regulace rozšířily přítomnost státu v ekonomice a narušily tak základní rozdíl mezi Amerikou a zbytkem světa.

Jak omezená ale vlastně americká vláda je? Konzervativní think tank The Heritage Foundation vydává každoročně „index ekonomické svobody“, který řadí jednotlivé země podle míry, do jaké jsou její…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
USA
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte