Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika

Sobotka in the Sky with Diamonds

A nyní malá hádanka. Přečtěte si pozorně následující výrok: „Na myšlence, že by lidské bytosti, které tisíce let užívaly omamné látky pro rekreační a rituální účely, během deseti let najednou vystřízlivěly jen proto, že si to přeje OSN, je něco zásadně chybného.“

Jeho autorem je:
a) Timothy Leary
b) Keith Richards
c) Bohuslav Sobotka

Navzdory tomu, že na to současný český premiér nevypadá, správně je c). Na přelomu ledna a února napsal pro britský The Guardian článek společně s bývalým britským vicepremiérem a donedávna šéfem Liberálních demokratů Nickem Cleggem, s nímž se osobně zná. Clegg je známý zastánce dekriminalizace drog a spolu vyzývají k reformě globální protidrogové politiky, již bude letos v dubnu projednávat zvláštní shromáždění OSN v New Yorku. Tentýž panel, který v roce 1998 vyhlásil „svět bez drog“ (aniž by věděl, jak se k němu dopracovat), by měl podle autorů zásadně změnit kurz.

V Česku si článku nikdo nevšiml a premiér o to možná ani nestál. Ale na mezinárodní úrovni je to skvělé gesto, které mu dodává lesk. Sobotka tuší, že česká tolerantní protidrogová politika může být pro svět inspirací – a nebojí se to prodat.

Drogové zasedání OSN se mělo konat až v roce 2019, tři jihoamerické státy – Mexiko, Kolumbie a Guatemala – ale požádaly, aby se letos mohl uskutečnit zvláštní summit. Důvody jsou dobře známé. Globální protidrogová represe, postavená na třech mezinárodních smlouvách z šedesátých a sedmdesátých let, selhává a nejvíc to odnáší právě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.