Temelin
Temelín • Autor: Milan Jaroš

Šéfka tuzemského jaderného dozoru Dana Drábová před několika dny potvrdila podezření, že energetický gigant ČEZ podceňuje bezpečnost jaderných elektráren v této zemi. S dokumenty, které by měly garantovat bezchybnost těchto ostře sledovaných zařízení, se podle ní podvádělo nejenom v Dukovanech, ale i v Temelíně. Příliš pozornosti to nevzbudilo. Šlo přitom o stejné prohřešky, jichž se společnost dopustila v Dukovanech: dokumentace byla neúplná nebo zfalšovaná. Poté co se o dukovanských podvodech veřejnost dozvěděla na podzim minulého roku, ČEZ ujišťoval, že temelínské elektrárny se problém netýká, protože kontrolní mechanismy jsou tam důkladnější. Teď se definitivně ukázalo, že to není pravda.

Stejně jako v Dukovanech, i temelínské sváry na potrubích měřících tlak vody v chladicích trubkách fotila chomutovská firma Tediko. Na ni a její pracovníky se pravděpodobně zaměří policejní vyšetřovatelé, ČEZ už v souvislosti s nejasnostmi v dokumentaci podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Problém však je samozřejmě mnohem hlubší.

V listopadu šéf ČEZ Daniel Beneš řekl Respektu, že v Dukovanech „selhali lidé v technické bezpečnosti“. Dana Drábová už tehdy celkem otevřeně tvrdila, že to sice možné je, ale stejně tak mohl ČEZ záměrně tlačit na to, aby pořizování snímků (a s ním spojená odstávka lukrativního zdroje příjmů) bylo co nejkratší, třeba i na úkor kvality a spolehlivosti dokumentace.

To se po temelínských problémech ukázalo jako pravděpodobnější možnost. Také…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte