LIBYA-KIKLA-CLASHES
Islámský stát je pro Libyi čím dál větší hrozbou. (Kikla) • Autor: Eyevine, Profimedia

Před pěti lety pomohla letadla západních zemí ke svržení Muammara Kaddáfího. A nyní je stále pravděpodobnější, že bude nutná další intervence. Islámský stát sice v Iráku ustupuje a v Sýrii je pod tlakem, ale v Libyi představuje čím dál větší hrozbu. Při jednání mezinárodní koalice proti Islámskému státu 2. února v Římě byla Libye důležitým bodem programu. Na předchozích rozhovorech, které se konaly 22. ledna v Paříži, se předseda amerického sboru náčelníků štábů generál Joseph Dunford shodl se svým francouzským protějškem, že „předpokládají rozhodnou vojenskou akci“ proti IS v Libyi. Později bylo potvrzeno, že americké a britské speciální síly už tam v malých počtech jsou a navazují kontakty s místními milicemi.

Je pochopitelné, že situace, která v Libyi připravila tak příznivou půdu pro IS, ztěžuje naplánování zásahu, jenž by měl slušnou naději na úspěch. Rozmachu IS pomohla dvacetiměsíční občanská válka, v níž bez rozdílu napadal obě strany. Na západě teď čelí operaci Svítání, poslepované alianci ozbrojenců z Misuráty, Berberů, islamistů a dalších milicí, které podporují takzvanou vládu národní spásy v Tripolisu. Na východě vede proti IS operaci Důstojnost stejně volná koalice milicí a pravidelných ozbrojených sil; ta zahrnuje i některé příznivce bývalého režimu. Operaci Důstojnost velí generál Chalífa Haftár, který podporuje konkurenční parlament, mezinárodně uznávanou Radu poslanců se sídlem v Tobrúku na východě země.

IS to neměl nijak jednoduché. V polovině…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte