62_VYSTAVA3
Svatý kopeček.

V hořekování nad návštěvností českých galerií se často připomíná, jak před lety Galerie Rudolfinum dokázala přilákat davy a jak se něco podobného jí ani jiným institucím momentálně nedaří. Vždyť na Petra Nikla sem v roce 2000 dorazilo třicet tisíc lidí a na Františka Skálu o čtyři roky později ještě o deset tisíc víc. To jsou z dnešního pohledu neuvěřitelná čísla. Ale jestli se mohou zopakovat i v současné zmlsané době, je to právě teď a právě v novorenesanční budově na nábřeží Vltavy.

Jiří Černický si zde měl k blížícím se abrahámovinám původně udělat jen komorní výstavu v dolních sálech. Když však kurátorovi Davidu Koreckému ukázal návrhy svých projektů z posledních let, shodli se, že tohle by si zasloužilo řádnou expozici v hlavní galerii, jež samostatné prezentace českým autorům svěřuje pouze výjimečně. A byla to mimořádně šťastná volba: projekt Divoký sny zastihl Černického ve vrcholné formě. I když jsme od něj zvyklí na ledacos, aktuální výstavou, na níž představuje své vize na vylepšení světa, skutečně překonal i nejdivočejší sny. Své i naše.

Nekonečná sjezdovka

Hned ve vstupní místnosti si návštěvník může vylézt na konstrukci z panelů, které tu zbyly po minulých výstavách, a lehnout si mezi polštáře. Pedagoga pražské UMPRUM Černického (49) vždycky bavilo recyklovat staré materiály, nikoli však myšlenky. Vidět je to na animaci, kterou tu pro povaleče promítá na zeď. Ukazuje 3D návrh Kinetického vodopádu určeného pro periferie velkých měst, který…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1759

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte