izrael 2013, pobozni , chanuka, nabozenstvi
Autor: KAREL CUDLIN 2013

Jako jeruzalémský radní jsem kdysi na druhém televizním kanálu prohlásil, že jestli se tenhle architektonický paskvil, nová městská čtvrť Pisgat Zeev, přes můj odpor stane skutečností, začnu chodit do synagogy a budu se tam modlit, aby Bůh ten paskvil zničil pokud možno před tím, než se tam nastěhují lidé. V sedmdesátých letech byla ovšem splácanina koloniálního stylu s požadavky moderní sídlištní výstavby pokládána za architektonický krok do budoucnosti, takže Pisgat Zeev stojí.

Do synagogy jsem kvůli tomu chodit nezačal, ale co hůř, koupil jsem si tam penthouse na konci ulice Šťastného konce, protože se odtud otevírá výhled do pouště. Někdy je vidět i Mrtvé moře a linie jordánských hor, kde je prý pohřben Mojžíš, bylo mi řečeno. Při výběru bytu však sehrál hlavní roli název ulice, a když jsem se tu zařizoval, viděl jsem svou budoucnost úplně jinak, než jak vypadá dnes a vlastně vždycky. Bohužel jsem doplatil na svou slabost pro rusovlasé Židovky. Podlehl jsem půvabu jedné z nich, shodou okolností právě majitelce té realitky, jež mě přesvědčila, že toužím po výhledu do pouště a na neexistující hrob našeho učitele Mošeho. Především však tomu napomohla skutečnost, že má Jessica kancelář v domě, ve kterém teď bydlím, a dělal jsem si naděje, že sympatie, které ve mně probudila, jsou oboustranné.

Přesto jsem se ani nepokusil svůj nadměrný byt zase prodat, poněvadž jsem dával přednost úvahám, které mi v hodinách strávených u okna nebo na terase dávaly naději, že mě štěstí v…

I_obalka R52_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka R52_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte